Anikologs MINI

Παρουσιάστε την πρόοδο ανακατασκευής, επισκευών ή τροποποιήσεων στο Mini σας

Re: Anikologs MINI

Δημοσίευσηαπό nikko » Σάβ Ιαν 16, 2010 8:42 pm

ωραία δουλειά Αντρέα!
ερώτηση: η τρύπα στην πλάτη των πίσω καθισμάτων σε τι εξυπηρετεί?
Άβαταρ μέλους
nikko

Δημοσίευσηαπό johncooper » Κυρ Ιαν 17, 2010 2:04 am

εχει και εμενα μια τετοια τρυπα αλλα ειναι πιο μικρη...
Άβαταρ μέλους
johncooper

Δημοσίευσηαπό cooperakos » Κυρ Ιαν 17, 2010 2:54 am

Στο μικρό το έστρωσε μέσα...για πατινάζ είναι!χαχα.Θα περτσινωνει κανα woofer ο Αντρέας στη τρύπα...
mini και ζωή πατίνι...στα καλύτερα
Άβαταρ μέλους
cooperakos

Δημοσίευσηαπό SPYROSS » Κυρ Ιαν 17, 2010 2:57 pm

μπραβο αντρεα, καταπληκτικη δουλεια!!!!! καλη συνεχεια.
ΑΝ ΝΟΙΩΘΕΙΣ ΠΩΣ ΕΧΕΙΣ ΤΟΝ ΕΛΕΓΧΟ...... ΔΕΝ ΠΑΣ ΑΡΚΕΤΑ ΓΡΗΓΟΡΑ!!!
SPYROSS

Δημοσίευσηαπό Αποχωρησας » Κυρ Ιαν 17, 2010 5:30 pm

Η δημοσίευση f=8&t=1608&t=34542 διαγράφηκε μετά από αίτηση του δημιουργού.
Αποχωρησας

Δημοσίευσηαπό cooperakos » Κυρ Ιαν 17, 2010 5:51 pm

Jimi Fragos...συγκινητικό το videaki...είχα να νιώσω έτσι απο τη πρώτη φορά που θυμάμαι τον εαυθό μου να πετυχένει στη τηλεώραση Τζάμς Μπόντ εναντίον Dr.Νο!
Άβαταρ μέλους
cooperakos

Δημοσίευσηαπό anikolog » Δευτ Ιαν 18, 2010 10:17 am

παιδια ευχαριστω πολυ! :hai: . πραγματικα εχει γινει παρα πολυ ωραιο μεσα και φυσικα απ' εξω, η δουλεια στους θολους. αφου περαστηκε το τελευταιο χερι σουρφασερ, επεσε και το λευκο απο πανω και τελος τα βαψιματα. αν και η εφαρμογη του λευκου χρωματος καλυτερα θα ηταν να γινει με πιστολι, η δουλεια εγινε μια χαρα και με το πινελο. μερικες φωτο απο το λευκο χρωμα. συνεχεια εχει η μονωση και η μοκετα. :-)

IMGP0531.JPG
2ο χερι σουρφασερ

IMGP0533.JPG
λευκο

IMGP0534.JPG
λευκο
Εικόνα
Imagine a world in which every single person on the planet is given free access to the sum of all human knowledge. — Jimmy Wales, Founder of Wikipedia
Άβαταρ μέλους
anikolog

Δημοσίευσηαπό nikko » Δευτ Ιαν 18, 2010 6:04 pm

Τέλειο είναι και με το πινέλο! Μη σου πω ότι πολλές φορές είναι και καλύτερα σε σημεία που δε σε νοιάζει η ομορφιά να περνάς χρώμα με πινέλο γιατί η στρώση είναι πιο παχιά και θα κρατήσει περισσότερο καιρό. :wink:
Άβαταρ μέλους
nikko

Δημοσίευσηαπό anikolog » Δευτ Ιαν 18, 2010 6:52 pm

nikko έγραψε:Τέλειο είναι και με το πινέλο! Μη σου πω ότι πολλές φορές είναι και καλύτερα σε σημεία που δε σε νοιάζει η ομορφιά να περνάς χρώμα με πινέλο γιατί η στρώση είναι πιο παχιά και θα κρατήσει περισσότερο καιρό. :wink:

Οχι Νικο δεν με πειραζει καθολου απλα επειδη ειναι γυαλιστερο το χρωμα για αυτο το εγραψα.. κατα τα αλλα το λευκο δεν θα φενεται θα μπει παντου μοκετα. ειμαι πολυ ευχαριστημενος ετσι οπως το εκανα! παω να αρχισω την μονωση! :wink:
Εικόνα
Imagine a world in which every single person on the planet is given free access to the sum of all human knowledge. — Jimmy Wales, Founder of Wikipedia
Άβαταρ μέλους
anikolog

Δημοσίευσηαπό anikolog » Παρ Ιαν 22, 2010 11:38 am

Τελειωσα με μονωσεις και μοκετες, πατακια και τα συναφη.. το μωρο εγινε κουκλι μεσα παιδια! απο την δευτερα παιδευομαι.. καθε απογευμα μεχρι το βραδυ. βενζινοκολλες και λοιπες αηδιαστικες κολλες δεν μπηκαν πουθενα τα εχω τοποθετισει ολα σφηνωτα και εχουν εφαρμοσει τελεια, ακομα και η μονωση της πλατης του πισω καθισματος μπηκε με 2 βιδακια, και φυσικα μπορουν ανα πασα στιγμη να βγουν για επιθεωρηση του πατωματος κτλ.

Να σας πω και μια ιστορια. ειπα να παω στον τυπο που μου ειχε ραψει τα πισω καθισματα.. για να μου φτιαξει δυο καινουργια door cards (τα πισω). παω λοιπον στο μαγαζι του. του λεω θελω δυο τετοια να μου φτιαξεις οκ? ναι μου λεει. τι θα κοστισει του λεω? θα σου βαλω μου λεει ενα υλικο πλαστικο που να μην σαπισει ποτε μου λεει.. αντε καλα λεω εγω. τι θα κοστισει του ξαναλεω? 140 ευρω τα δυο μου λεει. κοκκαλο εγω. ακου του λεω για το πισω καθισμα μου ειχες παρει 150 και μου εκανες και δωρο την εταζερα και θες 140 για τα δυο σκατουλια? απο αγγλια τα φερνω με 70 του λεω αλλα επειδη τα βιαζομαι ειπα να περασω απο σενα.. ααα μου λεει δεν υπαρχει αυτη η τιμη (δυσπιστος!). λοιπον του λεω θες ενα 70αρι τα δυο να κλεισουμε την δουλεια? απο 35 το κομματι? αποκλειεται μου λεει.. αντε να σου κοψω ενα 20αρι ...καλα λεω εσυ θα χασεις, και σηκωνομαι και φευγω.. μπαρουτι. ενταξει ο καθενας μπορει να ζητησει οτι θελει δικαιωμα του, αλλα ειπαμε εδω δεν εχουμε δουλειες κτλ.. μου φανηκε τρομακτικα ακριβο το ποσο που ζητησε. τελος παντων επισκευασα σε λιγοτερο απο μια ωρα τα δικα μου, τα καθαρισα, και με ειδικο σπρευ για δερμα-δερματινη ξαναπηραν το αρχικο τους look, και αντε γεια!

Αυτο που με στεναχωρει περισσοτερο στην ολη ιστορια με τα door cards, ειναι που τελικα δεν θα μπορεσω να στειλω ενα απο αυτα στον Γιωργο για να κανει δουλεια οπως του ειχα πει ..και Γιωργο σου ζητω συγνωμη για αυτο φιλε.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
anikolog

Δημοσίευσηαπό Te » Παρ Ιαν 22, 2010 2:33 pm

Φιλε μου οταν λες μονωση της πλατης του πισω καθισματος? Τι ακριβως εκανες ? Αμα εχειος και καμια φωτογραφια........ :-)
Te

Δημοσίευσηαπό cooperakos » Παρ Ιαν 22, 2010 2:52 pm

ο κλασικός ο λαλάκας ο Έλληνας....και τι κατάλαβε που σε έχασε απο πελάτη?!έχασε και κανα μινάκι ακόμα που θα του πήγαινες!Αντρέα,ώντος βάλε φωτος απο τη φάση με τις μονώσεις και κυρίως να καταλάβουμε πως ξέφυγες απο τη βενζινόκολα στο κόλημα της μοκέτας...κάτι για κουμποτές καταστάσεις...Ότι καλύτερο για το μικρό!
Άβαταρ μέλους
cooperakos

Δημοσίευσηαπό anikolog » Παρ Ιαν 22, 2010 5:36 pm

ναι θα βαλω φωτος να το δειτε, λιγο υπομονη μονο γιατι ηταν βραδυ και δεν θα εβγαιναν καλες αυριο το πρωι θα βγαλω. Βεβαια εβαλα τα καθισματα οποτε θα ειναι λιγο περιεργες οι φωτο δεν θα ειναι μια και θα φαινετε ολο...

Te έγραψε:Φιλε μου οταν λες μονωση της πλατης του πισω καθισματος? Τι ακριβως εκανες ? Αμα εχειος και καμια φωτογραφια........

Θα το δεις στην φωτο να καταλαβεις καλυτερα, κομματι ετοιμο κομμενο για την πλατη μεσα στην συσκευασια της μονωσης ηταν.

cooperakos έγραψε:ο κλασικός ο λαλάκας ο Έλληνας....και τι κατάλαβε που σε έχασε απο πελάτη?!

με αυτο το σκεπτικο συνεχως θα χανει πελατες, αλλα ελευθερη δεν ειναι η αγορα? ο καθενας οσο θελει πουλαει... και οπως επισεις αγοραζει και απο οπου θελει... αυτο ελειπε δηλαδη. κανενα ομως προβλημα απολυτος :-)
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
anikolog

Δημοσίευσηαπό johncooper » Παρ Ιαν 22, 2010 6:09 pm

την μονωση πισω απο το καθισμα δεν νομιζω να κανει κατι εκει.. εκει που θελει το μινι ειναι κατω απο την ρεζερβα σε ολο το πισω μερος ...εγω αυτο εκανα στο μινι ολο το καπο πισω εχει μονωση .. :-)
Άβαταρ μέλους
johncooper

Δημοσίευσηαπό anikolog » Σάβ Ιαν 23, 2010 5:48 pm

Δυστιχος ειναι πολυ δυσκολο λογο ψυχολογικης καταστασης να βαλω φωτος... σημερα τρακαρα με το μινι ..λιγα τα χιλιομετρα αλλα η κυλιδα με τα πετρελαια και τα νερα ηταν αρκετη για να κανει ζημια στο μωρο μου καθως εχασα εντελως την προσφυση μπροστα και το μινακι δεν μαζευοταν με τιποτα... με αποτελεσμα να χτυπισω σε μια μπαριερα. προσπαθησα βεβαια να το φερω σε θεση ουτος ωστε να μην γινει μετωπικη η συγκρουση αποτρεποντας τα χειροτερα αλλα με το πλαι.

η ευτυχια για εμενα αυτην την στιγμη ειναι πως δεν επαθα την παραμικρη γρατζουνια και πως δεν χτυπισα αλλο αυτοκινητο η ανθρωπο. τωρα τα υπολοιπα θα τα φτιαξω απλα με παει λιγο πισω στο χρονο.

ακομα δεν εχω δει το μεγεθος της ζημιας αλλα η φαση εχει ως εξης.. η μερια του συνοδηγου απο το φτερο πορτα τα εσπασε ολα. η ζαντα δεν επαθε τιποτα και οπως επισεις και το μοτερ το οποιο συνεχισε να δουλευει και μετα τον τρακο. ο θολος του συνοδηγου μπηκε ολος μεσα και ο μαρσπιες το ιδιο.. απο ψαλιδια αναρτηση δεν εσπασε τιποτα απλα μετατοπιστηκαν προς τα πισω (το μουαγιε) λογο της κοντρας η οποια εσπασε.

σημερα ενιωσα ενα κομματι της καρδιας μου να σπαει, νιωθω ομως πιο δυνατος και θυμαμαι ενα τραγουδι που λεει αυτες τις λεξεις που προσπαθω να περιγραψω και να μην στεναχωριεμαι ..οτι δεν σε σκοτωνει σε κανει πιο δυνατο. κριμα ομως γιατι ειχα παιδευτει πολυ και τα ειχα ολα ετοιμα..

δεν πειραζει ομως εμεις να ειμαστε καλα, γεροι και δυνατοι, για να φτιαχνουμε πραγματα και να δημιουργουμε.

απο αυριο το πρωι θα αρχισω το λυσιμο του μινι. ε και θα το κανω διαστημοπλοιο.

over and out.
Andrew
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
anikolog

Δημοσίευσηαπό johncooper » Σάβ Ιαν 23, 2010 5:53 pm

πω ρε φιλε αληθεια.. πω στεναχωρηθηκα τωρα εσυ εισαι καλα?το μινακι μην φοβασαι θα γινει εσυ να εισαι καλα.. :sad:
Άβαταρ μέλους
johncooper

Δημοσίευσηαπό SPYROSS » Σάβ Ιαν 23, 2010 6:41 pm

κριμα ρε φιλε. :cry: :cry: :cry: και ειχες παιδευτει τοσο πολυ τελευταια, και το αγαπαγες τοσο πολυ απο οταν το πηρες. κριμα ρε φιλε. παντως αν χρειαστεις οτιδηποτε που μπορω να σε βοηθησω παρε με.
ΑΝ ΝΟΙΩΘΕΙΣ ΠΩΣ ΕΧΕΙΣ ΤΟΝ ΕΛΕΓΧΟ...... ΔΕΝ ΠΑΣ ΑΡΚΕΤΑ ΓΡΗΓΟΡΑ!!!
SPYROSS

Δημοσίευσηαπό stergiosmini » Σάβ Ιαν 23, 2010 11:33 pm

κριμα φιλε ...δυστυχως συμβαινουν και αυτα :sweat: το θετικο ειναι οτι εισαι εσυ καλα και θα το φτιαξεις καλυτερο απο πριν :-)
Άβαταρ μέλους
stergiosmini
Βιρτουόζος Πιανολίστας

Δημοσίευσηαπό cookie » Κυρ Ιαν 24, 2010 12:47 am

οτι κ να πω ειναι λιγο.... καλο κουραγιο, υγεια πανω απ'ολα κ μη κανεις το λαθος να το βαλεις στα ποδια απο μια ατυχια....
εγω ποτε θα παρω πτυχιο?
Άβαταρ μέλους
cookie

Δημοσίευσηαπό michalis » Κυρ Ιαν 24, 2010 12:58 am

Αντρέα ότι και να πώ δεν έχει και νόημα! ξέρω οτι το mini είναι ο μεγαλύτερος έρωτας της ζωής σου όπως και μένα! έτσι επειδή το αγαπάς απλά θα το βάλεις για λίγο καιρό στο νοσοκομείο και έπειτα η αγάπη θα ξαναδυναμώσει! κρίμα πάντως αλλα αφου είσαι εσυ μια χαρά πιστεύω άνετα το κάνεις και διαστημόπλοιο με την τρέλα που έχεις!!! πάντως είναι να σου τύχει τελικά! μπορεί να τρέχεις όλη μέρα και να μην γίνει τίποτα και στο τέλος που είσαι αραχτός και πας γαμπρός στο σπίτι να βρεις λάδια και τέλος,αυτό είναι το γελοίο!
όσο πιο πολύ νίκελ,τόσο το καλύτερο!!!Εικόνα
Άβαταρ μέλους
michalis

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στην Ανακατασκευές, επισκευές, τροποποιήσεις

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης